ISOVER
Domovská stránkaPro-domaElegantní řešení odvodnění ploché střechy

Elegantní řešení odvodnění ploché střechy

Doplňky pro ploché střechy aneb jak elegantně vyřešit odvodnění a prostupy hydroizolací

Obr01Odvodnění střechy. Prostup pro kabely. Odvětrání kanalizace. To jsou asi nejčastější požadavky na doplňky hydroizolací, se kterými se na nás zákazníci obrací. Nejsou ale jediné. Jak izolovat prostup zábradlí hydroizolací, jak odvětrat digestoř na plochou střechu… dotazů a požadavků je velmi široká škála a my jim dokážeme vyhovět. Základem je, že to, co může být připraveno z výroby je téměř vždy spolehlivější než to, co si budeme vytvářet na stavbě. Je sice pravdou, že pořízení materiálu na spolehlivý prostup, který si budete vytvářet přímo na místě je sice mnohem levnější než hotový prostup, ale až budete půl hodiny klečet při izolování čtvercového prostupu PVC fólií možná vám dojde, že čas, který jste tím strávili přepočítaný na peníze vám prostup notně prodražil.

Pokud se o problematiku zajímáte jen okrajově, nebo jste stavebníkem, kterého čeká realizace ploché střechy na jeho vysněném domě, máme pro vás zjednodušený přehled výrobků, které společnost PRO-DOMA dodává a vy si z nich můžete vybrat. V tomto článku probereme blíže odvodňovací tvarovky.Obr02

Odvodnění ploché střechy:

Mezi zákazníky je zažité pojmenování vpusti. Správně se ale jedná o vtoky. Vpusť je totiž opatřena zápachovou uzávěrkou, což běžný vtok nemá. Ale, prominete–li mi to, budu používat zažitější pojmenování - vpusti. Ty můžeme na ploché střeše rozdělit na svislé, vodorovné. Svislá vpusť prostupuje konstrukcí střechy dolů, vodorovná většinou ještě v tepelné izolaci, do boku.Obr03

Pokud je střecha zateplena a používáte svislou vpusť, měla by být použita v kombinaci s nástavcem pro tepelnou izolaci. Vpusť je osazena v oblasti parozábrany a nástavec v oblasti hydroizolace. Vpusť odvádí vodu ze střechy v době montáže, po osazení tepelné izolace a hydroizolace odtéká voda do nástavce a ten je napojen na vpusť.

Samostatnou oblastí jsou sanační vpusti, které se osazují v úrovni hydroizolaceObr04 a prochází přes tepelnou izolaci až do původního odvodňovacího (většinou litinového) potrubí. Tato vpusť je specifická tím, že má na spodní části těsnicí kroužek, který se natěsní na původní, pokud možno očištěné, odvodňovací potrubí. Těsnicí kroužek bývá několikanásobný, takže je schopen dolehnout těsně na potrubí Obr05různých průměrů.

Střecha může být odvodněna i přes konstrukci atiky a to chrliči. Chrlič má tu nevýhodu, že při stejném průměru jako vpusť odvodní mnohem menší plochu, ale k tomu existují tabulky, kde si stanovíte orientačně příslušný počet odvodňovacích prvků. Za atikou se většinou vyčnívající část chrliče napojuje na hranatý kotlík a svod.

Na střeše už byste dnes měli nalézt i bezpečnostní přepaObr07dy, Obr06které slouží k odvedení vody při nefunkčnosti primárního odvodnění (vpusti). Umisťují se o trochu výše, než je rovina hydroizolace a to proto, aby jimi voda nezačala odtékat při větší dešti, ale až když na střeše nastoupá určitá hladina vody. Cílem umístění bezpečnostních přepadů je zabránit destrukci nosné konstrukce střechy přetížením vodou. Na nově projektovaných střechách by měl být bezpečnostní přepad vždy.

Společnost PRO-DOMA dodává doplňky plochých střech od mnoha výrobců, největší objem dodávek je ale realizován výrobky TOPWET. U těchto výrobků je na výrobku vždy integrována napojovací manžeta z materiálu, ze kterého je hydroizolace (parozábrana) střechy, tedy asfaltový pás, PVC fólie, TPO fólie apod. Proto je napojení prvků bezpečné.

Prakticky všechny uvedené odvodňovací prvky lze dodat i ve variantě vyhřívané, tedy s napojením na elektrický proud. Tento prvek zajistí průchodnost prvku i v zimě, kdy by nevyhřívané prvky byly zneprůchodněny sněhem a ledem.  Důležité je ale udržovat průchodné i následné odvodňovací prvky. To zejména platí u chrličů, kde často odtékající srážky mrznou ve svodech.

A nezapomeňte, že i ta nejmenší střecha by měla mít alespoň 2 odvodňovací prvky.

Proč nakupovat u nás
 
 
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
 
 
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.