ISOVER

Dřevo střechy napadené červotočem nebo tesaříkem?

Mnoho lidí si myslí, že žijí v domech, které jsou inertní vůči chybám a rizikům. Jednoduše proto, že dům je nový, nebo proto, že v něm žijí už tak dlouho a doteď se nestalo nic, tak proč teď, že?  Omyl. Protože směřujeme ke konstrukci střech, věřte mi, že je rozumné vždy v  časovém intervalu (1-2x ročně) projít viditelné konstrukce, hlídat si, jak se konstrukce chovají a při podezření na to, že něco není v pořádku, situaci řešit. Přece i ČSN 731901 – Navrhování střech – základní ustanovení, v příloze H uvádí doporučené cykly kontrol vybraných konstrukcí. Povrchy střech 2x ročně, zda plní svou funkcí vtoky (můžeme zde zahrnout i žlaby) – opět 2x ročně, oplechování – těsnost a připevnění k podkladním konstrukcím – 1xročně atd.Bochemit

Stejně tak byste, pokud máte tu možnost, měli kontrolovat viditelné prvky krovu (nejen, pokud se dostanete i k jiným). A to ne jen tak zběžně, ale důkladně. Největší problém je najít první známky napadení. Jak už poté budete vědět, co hledáte a jak to vypadá, bude to mnohem snazší.  Co se týče napadení dřevěných konstrukcí dřevokazným hmyzem, asi nejviditelnějším indikátorem jsou drobné piliny, které bývají vypadané pod místem napadení, jak se hmyz prokousával přes dřevo ven. Neznamená to ale, že pokud nenajdete tyto drobné piliny na podlaze, není Váš krov napaden. Pokud je otvor moc vysoko nebo „vývrt“ padá na světlou tepelnou izolaci nebo jiný světlý povrch, nemusíte jej dostatečně dobře vidět a určitě nepovažujte situaci za vyřešenou. Hledejte dál a hledejte dobře. Čím dříve totiž napadení zjistíte, tím lépe lze situaci řešit a zabránit masivnímu rozšíření hmyzu konstrukcí. Nejjistějším identifikátorem jsou tzv. výletové otvory, kde je jasně patrné napadení. Podle nich také můžete zjistit „kdo s Vámi v chaloupce bydlí“. 1-2 mm v průměru znamenají s největší pravděpodobností červotoče, 4-8 mm (někdy je uváděno až 10 mm) identifikují tesaříka. Většinou byste je měli hledat tam, kde je vlhko, těsně nad podlahou, blízko styku pozednice s krokvemi apod., ale není to podmínkou. Pomocí baterky projděte a zkontrolujte celý krov. Někdy je možné brouky i slyšet, zde mám na mysli zejména larvy tesaříka, které při požírání dřeva způsobují docela dobře slyšitelný zvuk, jako když se snažíte ze dřeva vytrhávat jednotlivá vlákna.

Když už jste tedy nalezli, je potřeba s tím něco dělat. Doporučuji Vám nejprve kontaktovat odborníka, aby se na krov podíval a poradil vám co dále. Dále se pokuste omezit vlhkost v prostoru, kde je napadené dřevo. Hmyzu se totiž více daří tam, kde je více vlhko. V suchém vzduchu se larvy pomaleji vyvíjejí, pomaleji rostou. Hmyz primárně klade vajíčka tam, kde na dřevu zbyla kůra OLYMPUS DIGITAL CAMERA         nebo do prasklin ve dřevě. Pokud se rozhodnete (při malém napadení) řešit situaci nátěrem, použijte nátěr určený pro napadené dřevo. Běžný nátěr – preventivní, není dostatečně účinný pro eliminaci větších larev. Z nátěrů na napadené dřevo je možno jmenovat Bochemit plus nebo  Lignofix I-Profi. Nátěr opakujte podle doporučení výrobce. Já jsem se, při likvidaci hmyzu v krovu vlastní střechy rozhodl pro 2x nátěr + aplikace přímo do otvorů pomocí injekční stříkačky (dbejte na bezpečnost práce!). Opravdu jsem do každého otvoru stříknul cca 1ml impregnace. Co můžete udělat ještě je, otevřít v dobu, kdy hmyz opouští dřevo, okno nebo světlík na půdě a nechat hmyz vyletět. U mne to bylo období duben-květen, kdy jsem pravidelně na zavřených oknech našel červotoče, který se snažil letět za světlem.  

Pokud je spadení větší, nespoléhejte na sebe. Pozvěte si odborníka, který zhodnotí jakým způsobem krov sanovat, zda je nutno některé části vyměnit, nebo zvolit impregnaci tlakovou, kdy se impregnace pod vysokým tlakem vstřikuje do navrtaných otvorů a dostává se mezi vlákna odkud se šíří po celém prvku. Možnosti jako mikrovlnná technologie, která má za úkol hmyz „uvařit“ není tak často užívána, ale existuje.

Článek má za úkol nikoliv strašit vás, ale upozornit na to, že není možné se spoléhat donekonečna na odolnost konstrukce, která doposud nevykazovala žádné defekty. Kontrolujte své střechy, užívejte domy tak, aby nebyla přítomna nadměrná vlhkost.

Ing. Stanislav Nohavica

Proč nakupovat u nás
 
 
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
 
 
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.