ISOVER
Domovská stránkaPro-domaStřechyPro-domaTechnické poradenstvíPro-domaModifikovaný nebo oxidovaný asfaltový pás pro střechu?

Modifikovaný nebo oxidovaný asfaltový pás pro střechu?

Modifikovaný nebo oxidovaný asfaltový pás pro střechu? V čem je rozdíl?

Pokud jste se začali zajímat o opravu své ploché střechy, je pravděpodobné, že jste narazili na dva hlavní proudy hydroizolací, asfaltové pásy a hydroizolační fólie. Prodělali jste možná PS2dilema, zda pásy, nebo fólie. Pokud jste se rozhodli pro asfaltové pásy (podle mého dobrá volba, vzhledem k obrovskému rozptylu kvality a životnosti různých druhů hydroizolačních systémů v závislosti na kvalitě výrobku a materiálové bázi fólie), došli jste k pojmu modifikované pásy. Co to je? Jaké jsou to pásy? Co je to modifikace?

Pásy, které jsme znali kdysi, v době, kdy ploché střechy získaly u veřejnosti negativní hodnocení, byly vyrobeny z oxidovaného asfaltu. Jednalo se tehdy o pásy typu V60S35 (tehdy Hydrobit) a G200S40 (tehdy Sklobit) a méně kvalitní pásy jako tzv. „térpapír“ – A330H, A500H apod. Vše bylo označováno veřejností jedním ,,zaklínadlem“ IPA. Pod tímto názvem je často chodí nakupovat a potom je na prodejci, aby navrhl zákazníkovi adekvátní materiál pro jeho potřeby.  Oxidované pásy jsou pásy, které jsou vyrobeny z oxidovaného asfaltu. Asfalt vzniká destilací ropy a oxidovaný asfalt není nijak dramaticky upravován, jde zjednodušeně o asfalt, kterým ,,probublal“ vzduch-kyslík. Tyto pásy mají poměrně malou teplotní odolnost, tedy asfalt se po nosné vložce pásu je schopen pohnout už při 90°C a pokud jsou pásy vystaveny sebemenšímu mrazu, jakékoliv dramatičtější ohýbání nebo natahování pásu znamená vznik trhlin (což je u hydroizolace poměrně nežádoucí, že).  Tyto pásy už ve střechách poměrně ztrácejí svůj smysl a jsou používány jen z jednoho důvodu. Cena. Ale vezměte do úvahy i fakt, že většina výrobců dává na tento typ pásů záruku jen 2 roky. Pokud si přepočítáte rok záruky na peníze, které jste za pás dali, jde o bezkonkurenčně nejdražší výrobky.

Modifikované pásy

Modifikace je změna vlastností. Modifikovaný asfalt je prostě asfalt, do kterého výrobce přidal hmotu/prvek – modifikátor – díky kterému se mění vlastnosti výrobku (vzhledem k tomu, že jde o chtěnou modifikaci, měly by to být změny k lepšímu). V asfaltových pásech, které jsou v prodeji v ČR, máme dva hlavní směry modifikace. SBS aPS1 APP. Existují i jiné modifikace, ty jsou ale poměrně okrajovou záležitostí a bývají často drahé, i když vlastnosti pásů mění velmi, velmi pozitivně.

SBS modifikované pásy – jsou modifikovány kaučukem. Dochází ke změně teplotních odolností a to jak odolnost proti stékání asfaltové hmoty, tak odolnost vůči záporným teplotám. Pásy, které odolají ohýbání ještě v -25°C mají odolnost proti stékání asfaltové hmoty po vložce cca o 10°C vyšší, než oxidované pásy (tedy kolem 100°C). Kromě dramatického zvýšení odolnosti vůči vzniku trhlin, při ohýbání za mrazu, SBS modifikace dodává asfaltu/pásu elasticitu. To si můžete vyzkoušet, když přitisknete na pevné podložce na povrch pásu palec a otočíte jím o cca 90°. Po zvednutí palce uvidíte, jak se asfalt pěkně otočí zpět. Pásy tak dokáží minimalizovat v nejhorším případě i drobnou perforaci nebo, pokud je použijeme jako parozábranu, pěkně obemknout mechanickou kotvu procházející pásem a minimalizovat tak otvor.

APP modifikace – zde dojde přidáním APP modifikátoru hlavně ke zvýšení odolnosti za tepla, běžně až k hranici 125°C a více. Odolnost za chladu je u APP pásů v ČR běžně směřována k -10 až -15°C . Jde o plastickou modifikaci – pásy tedy nemají elastické vlastnosti (jestli máte trošičku chaos v pojmech plastický a elastický – plastelína je plastická – uděláte do ní důlek prstem a on tam zůstane. Elastické materiály se vracejí do původního tvaru).

Co tedy? Za mne – já používám pro návrhy plochých střech prakticky výhradně SBS modifikované pásy. Oxidované pásy většinou používám jen k separaci, nebo pro srovnání povrchu před rekonstrukcí střechy. APP pásy využívám minimálně, zejména pro střechy šikmé, s vysokým sklonem, kde se velmi hodí pro svou zvýšenou teplotní odolnost. Je zde ale nutná poměrně vysoká technologická kázeň, každý typ asfaltu potřebuje svou teplotu, při které je natavení optimální. Pokud nemá realizační firma zkušenost  s APP pásy a jde je aplikovat poprvé, může se stát, že střechu je možné po půl roce demontovat holýma rukama, protože se pásy prostě nepovedlo dobře natavit.

Není bez zajímavosti, že na SBS pásy dávají výrobci záruku od 5-10 let (podle stupně modifikace), což je 2,5x až 5x více, než u pásů oxidovaných. Výrobci nejsou hloupí a vědí, proč to dělají. Přemýšlejte nad tím i vy.

Ing. Stanislav Nohavica

Proč nakupovat u nás
 
 
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
 
 
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.