ISOVER

Převod z procent na stupně? Pozor na chyby!

Převod stupňů na procenta a z procent na stupně? Proč věnujeme tomuto tématu pozornost? Velké procento problémů na střechách (a nejen na nich) je způsobeno základní neznalostí rozpocetať už investora nebo prováděcí firmy. Dokonce projektanta. Někteří si procenta a stupně pletou, někteří si myslí, že sklon 3°je totožný se sklonem 3%. NENÍ.

Byl jsem povolán k odhalení problémů na střeše v Klimkovicích, kde se investor 2 roky trápil s tím, že do 2-4 hodin po dešti se mu v ložnici objevuje vlhká skvrna. Provedení krytiny z vláknocementových šablon se zdálo v pořádku do doby, kdy jsem přeměřil sklon střechy. Na místo 30° deklarovaných pokrývačem se jednalo o sklon 30%. Že se Vám to zdá jako zanedbatelný rozdíl? Tak vězte, že sklon 30°odpovídá 57,7 %, tedy sklonu téměř 58 centimetrů na metr. A to je velký rozdíl. V tomto případě se jednalo o rozdíl jdoucí do statisíců. A nejsmutnější na tomto příkladu je, že pokrývač věděl, že by měl dosáhnout sklonu 30° a proto investor zaplatil 15.000 kč navíc za zvednutí z 20% na 30% (bohužel pokrývač si myslel, že zvedá z 20°na 30°).

A slyšeli jste někdy pojem stoprocentní sklon? A  víte, kolik je to stupňů? 100% sklon je spád 100 cm na metr délky. A to je 45°. Takže nezaměňujte procenta za stupně, následky mohou být značné.

Takže převeďme si stupně na procenta. 

Převod z procent na stupně

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj převodní tabulky: ČSN 731901

 

 

Proč nakupovat u nás
 
 
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
 
 
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.