ISOVER

Zateplení střechy? Ano, ale s rozumem!

Přiteplení střechy, doteplení střechy. To slýcháme v poradenství poměrně často. Samozřejmě, v dnešní době, kdy se snaží téměř každý šetřit energie, je to logický krok. Víte ale, že může IzolaterVataskončit i poměrně neblaze?

Případ za všechny. Ve spolupráci s realizační firmou z Českého Těšína jsme investorovi navrhli a realizační firma provedla zateplení ploché střechy s izolací nad krokvemi. Tedy skladba ze spodní strany k exteriéru byla takováto:

-          Podhled
-          Trámy tvořící nosnou konstrukci a vymezující 200 mm vysokou dutinu
-          OSB desky
-          Parozábrana z asfaltového pásu s kovovou nosnou vložkou vytuženou skelnou vložkou
-          Zateplení 240 mm EPS 100 (pěnového polystyrenu)
-          Hydroizolace z mechanicky kotveného souvrství asfaltových pásů

Tato skladba byla navržena z hlediska dlouhodobé funkčnosti na podmínky interiéru. Investor si nepřál trámy viditelné, a proto byly zakryty sádrokartonovým podhledem, ale pokud by byly použity hoblované trámy a adekvátní plošné desky pod parozábranu, mohly být trámy i přiznány. Asi 14 dní po dokončení prací mi zavolal majitel realizační firmy a informoval mne, že se mu investor pochlubil, jak vylepšil náš návrh. Prostě mezi trámy před provedením podhledu nacpal 200 mm minerální vlny pro zlepšení izolačních schopností střechy. Okamžitě jsem investora kontaktoval a informoval jej, že přidanou tepelnou izolaci musí odstranit. Proč? Aby mu velmi brzy neshnily trámy. A proč by trámy hnily? Je to jednoduché. Při běžné pokojové teplotě 21°C a relativní vlhkosti vnitřního vzduchu kondenzuje vlhkost ze vzduchu při cca 10°C (velmi zhruba). Tato hodnota je definována normou a můžete jí říkat rosný bod. Tedy na každém povrchu studenějším, než 10°C může kondenzovat vlhkost z interiéru. Původně navržená skladba fungovala tak, že když by bylo venku -15°C a uvnitř by investor vytápěl na 21°C, tak by byl rosný bod rozhodně někde v zateplení, tedy v polystyrenu. Jednoduše, podhledem teplo projde a pod OSB deskou je stále ještě 20-21°C. Protože pod polystyrenem byla aplikována velmi účinná parozábrana z asfaltového pásu s hliníkovou vložkou, vlhkost se do oblasti rosného bodu prakticky nedostává, omezené množství, které do skladby pronikne, z ní zase bez problémů odejde. Co se ale stane, když investor přidal mezi krokve zateplení? 21°C už není v oblasti pod parozábranou, ale na podhledu. Oblast rosného bodu, tedy oblast s teplotou 10°C, se nachází někde v tepelné izolaci z minerální vlny (při venkovní teplotě -15°C). Tedy pod parozábranou. A to je ten problém. Vlhkost z interiéru při velmi studeném počasí do oblasti rosného bodu proniká v tomto případ naprosto nezastavena parozábranou a kondenzuje zde. Vlhkost pak ohrožuje dřevěné prvky střechy.

Jistě Vás napadne, že investor mohl pod nové zateplení přidat parozábranu a tím zabránit pronikání par z interiéru do prostoru minerální vlny. Ano. Ale parozábrana pod polystyrenem je mnohem účinnější, takže vlhkost do skladby stejně nějaká pronikne a vykondenzuje zde, ale bohužel se budu díky přidané spodní parozábraně o to hůře dostávat ze skladby pryč. A zase bude dřevo trpět.

Stejné je to i při doteplování střechy, která je již zateplena mezi krokvemi. Pokud jen připlácnete na původní parozábranu další zateplení, opět bude docházet ke kondenzaci ve skladbě. U této varianty doteplení je ale snadná cesta z tohoto zapeklitého problému. Pokud původní parozábranu porušíte (stačí dva řezy nožem na rozteč krokví na 1 m2 parozábrany, eliminujete tím účinek parozábrany a přidaná tepelná izolace nebude mít nad sebou překážku, na které se bude vlhkost zastavovat. Pod nově přidané zateplení provedete novou parozábranu, co nejlépe a skladba bude funkční.

Pokud si nejste jisti při zateplení střechy, ať už se skladbou, nebo vhodností jednotlivých materiálů, kontaktujte naše Poradenské studio PRO-DOMA. Nezničte si své střechy neodbornými zásahy.

Ing. Stanislav Nohavica

Proč nakupovat u nás
 
 
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
 
 
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.