ISOVER
Zelené ploché střechy.
Jak je poskládat, aby dobře fungovaly?

Zelená střecha je v dnešní době čím dál více používaným řešením plochých střech. Kromě estetické funkce plní totiž i funkci zadržování vody v krajině. Samotné hydroizolační schopnosti souvrství zelené střechy ale moc nesvědčí. Proč? I to se dočtete v následujícíZS2m článku.

Historicky se zelené střechy navrhovaly už velmi dávno. Visuté zahrady princezny Semiramis vznikly už kolem roku 600 před naším letopočtem v Babyloně. I na našem území je historická zelená střecha na konírně v Lipníku nad Bečvou, která vznikla (zahrada) v letech 1861 až 1863.

Dnes už ale střešní zahrady jen málokdy mohou pojmout stromy a vzrostlé keře, jedná se spíše o subtilnější dimenze substrátu se suchomilnými rostlinami, trávami a maximálně s keři. Ale i tato skladba musí být plně funkční.

Skladba ploché zelené střechy. Co do ní patří? Vezměme to z pohledu rodinného domku.

Běžná skladba ploché střechy bez vegetačního souvrství je od exteriéru k interiéru takováto:
 • Hydroizolace
 • Separace (v případě použití hydroizolačního povlaku, který by se chemicky nesnášel s tepelnou izolací)
 • Tepelná izolace dostatečné tuhosti
 • Parozábrana
 • Nosná konstrukce
 • V čem je zelená střecha oproti tomuto souvrství specifická?
Skladba běžné zelené střechy opět od exteriéru k interiéru: Bauder_BB_610x300m
 • Zeleň
 • Substrát
 • Filtrační vrstva (geotextílie 500g/m2)
 • Hydroakumulační a drenážní vrstva – například nopová fólie
 • Separační vrstva (pokud je potřeba)
 • PE fólie – toto je nově doporučovaná vrstva, která omezuje degradaci hydroizolace mikroorganismy
 • Hydroizolace
 • Separace (v případě použití hydroizolačního povlaku, který by se chemicky nesnášel s tepelnou izolací)
 • Tepelná izolace dostatečné tuhosti
 • Parozábrana
 • Nosná konstrukce

Kde specifika skladby pro zelené střechy jsou takováto:

Tepelná izolace pro zelené jednoplášťové střechy musí být pevnější, než běžná tepelná izolace pro střechy, které nemají vrstvu ozelenění nebo zátěže. Doporučuji PIR desky nebo EPS 150 (EPS 200), nebo může být kombinován izolant EPS (Expandovaný polystyren) s finální vrstvou XPS (Extrudovaný polystyren zde pozor na provádění za vysokých teplot – může docházet k deformacím desek XPS – pod vrstvou zeminy už se to nestane). Pokud bude vrstva zeminy vyšší, pro intenzivní ozelenění, musí být tepelná izolace pevnější. Uvažujte nad tím, že zemina po dešti bude vážit mnohem a mnohem více.

Hydroizolace použitá pro tento typ střech musí být vybavena atestem FLL, který ji deklaruje jako hydroizolaci odolnou proti prorůstání kořínků. Tento atest je velmi důležitý, protože kořínky vnikající do spojů hydroizolace jsou velmi nebezpečné. To se netýká jen zelených střech, ale i střech přitěžovaných (kačírek – oblázky frakce většinou 16-32 mm), kde se ubránit růstu vegetace v násypu stoprocentně nelze. Pro zajímavost, atest je dlouhodobou záležitostí, protože se opravdu nechává růst vegetace v průhledné nádobě, na jejíž vnitřní straně je proveden vak ze zkoušeného materiálu a sleduje se, jestli kořeny dokáží prorazit hydroizolaci nebo prorůst spojem. Pokud ne, materiál atest získává.   Hydroizolace mohou být provedeny jak ze souvrství asfaltových pásů, tak z hydroizolační fólie. Právě u hydroizolací z hydroizolačních PVC-P fólií už dnes mnoho výrobců uvádí, že na jejich povrch by měla být před položením hydroakumulační a drenážní rohože, právě kvůli mikroorganismům, položena PE fólie. Ta zabrání přístupu vzduchu mikroorganismům, které degradují samotný hydroizolační materiál. Tím se podle výrobců prodlouží životnost hydroizolace z PVC-P až o pět let. To určitě za investici stojí. Toto opatření s sebou nese zvýšení požadavku na parozábranu, protože prostupnost vodních par z konstrukce se tímto ještě sníží. Proto je potřeba minimalizovat množství vlhkosti, která do skladby ploché střechy proniká. Nejjednodušeji tedy použitím velmi kvalitní parozábrany (asfaltový pás s kombinovanou kovovou a skelnou vložkou s vysokým účinkem při bránění pronikání vodních par).   

Separačními vrstvami jsou v tomto případě geotextílie 300 g/m2, pokud možno nerecyklované s ohledem na možné zahnívání.

HDrenazni_rohoz2ydroakumulační a drenážní vrstva: v dnešní době se nejvíce používají profilované nopoví fólie s perforací v horní úrovni nopů (například Guttabeta Garden T 20 nebo Platon DCE 25 nebo Platon DE 40. Ta zachytí srážky nebo závlahu, která na střechu dopadne a zbylá voda perforací poteče a odtéká po hydroizolaci ke vpusti. Schopnost zachytit vláhu je běžně do 4l/m2 nopové fólie. Záleží i na sklonu, protože čím více je střecha nakloněna, tím více klesá retenční schopnost.  Používají se i jiné materiály, například takové, které udržují vláhu nasákavostí. Podle profilace slouží i jako drenážní materiál, stejně jako nopové fólie.

Filtrační vrstva: zde běžně navrhuji geotextílie o gramáži 500 g, která je dostatečně pevná a tuhá, aby se nebořila pod vahou zeminy do nopů a zároveň má dostatečZS4ně velké filtrační schopnosti, aby se nopy pod geotextílie nezanášely vyplavenou zeminou. Opět doporučuji nerecyklované výrobky.

Zemina: samozřejmě, záleží na tom, co chceme mít na střeše za rostliny. Pro netřesky a jiné suchomilné rostliny (Extenzivní zelená střecha) se hodí jiná půda, než pro rostliny jako trávy a keře (intenzivní zelená střecha). Stejně tak výška samotné vrstvy. Malým sukulentům postačí vrstva zeminy 100-150 mm silná, pro keře rozhodně uvažujte vrstvu mnohem větší. Pokud se rozhodnete pro intenzivní ozelenění, nezapomeňte ještě na jednu věc – střechu budete muset (minimálně v letním období) pravidelně zalévat. Samotná hydroakumulační rohož vám nebude nic platná v době, kdy nebude týden pršet a není, co by se v nopech zachytilo. Potom samozřejmě náklady na střechu nekončí po jejím dokončení, ale i v průběhu času.ZS1

Stejně tak věřte, že dobře sestavené ozelenění extenzivní střechy, které mění v závislosti na množství vláhy a ročního období barvu od zelené po červenou, je stejně krásné, jako kvetoucí intenzivní zelená střecha.

Pokud budete potřebovat pomoci se skladbou zelené střechy, ať už intenzivní nebo extenzivní, neváhejte nás kontaktovat. Společnost PRO-DOMA materiály pro zelené střechy nejen dodává, ale je schopna Vám poradit i s jejich použitím.

Ing. Stanislav Nohavica
Proč nakupovat u nás
 
 
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
 
 
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.