• Střecha

POZOR NA ZÁMĚNU SKLONU STŘECHY V PROCENTECH A STUPNÍCH

Velké procento problémů na střechách je způsobeno základní neznalostí ať už investora nebo prováděcí firmy v převodu stupňů na procenta a z procent na stupně. Sklon 3° totožný se sklonem 3 % totožný opravdu není.

Záměna znamená problém

Byl jsem povolán k odhalení problémů na střeše v Klimkovicích, kde se investor 2 roky trápil s tím, že do 2 až 4 hodin po dešti se mu v ložnici objevuje vlhká skvrna. Provedení krytiny z vláknocementových šablon se zdálo v pořádku do doby, než jsem přeměřil sklon střechy.

Místo 30° deklarovaných pokrývačem se jednalo o sklon 30 %. Sklon 30° odpovídá 57,7 %, tedy sklonu téměř 58 centimetrů na metr. A to je velký rozdíl. V tomto případě se jednalo o rozdíl jdoucí do statisíců korun. A nejsmutnější na tomto příkladu je, že pokrývač věděl, že by měl dosáhnout sklonu 30°, a proto investor zaplatil 15 000 korun navíc za zvednutí z 20 % na 30 %. Bohužel pokrývač si myslel, že střechu zvedá z 20° na 30°…

Převod stupňů na procenta

Slyšeli jste někdy pojem stoprocentní sklon? A víte, kolik je to stupňů? 100% sklon je spád 100 cm na metr délky. A to je 45°. Takže nezaměňujte procenta za stupně, následky mohou být značné.

Zdroj převodní tabulky: ČSN 731901