• Půjčovna
  • Technika
  • Zahrada
  • Hutní materiály
  • Střecha
  • Vnitřní stavba
  • Hrubá stavba

Stavebnictví čelí stejným vnějším okolnostem jako jiné obory

Cena stavebních materiálů bude nadále mírně stoupat z důvodu enormně rostoucích nákladů na jejich výrobu a zdražování bude odpovídat inflaci. Z trhu vymizí spekulace a situace s dostupností zboží se postupně narovná.

Zdražení stavebních materiálů? Samozřejmě ano! Ale jaké jsou hlavní faktory, pomineme-li situaci na Ukrajině? Jsou jimi vstupní ceny surovin, energií a pohonných hmot, cena práce
a vyšší úroky.

„V tuto chvíli jsme se dostali do fáze jistého vyčkávání. Nikdo si není jistý budoucím vývojem. V každém případě se dá očekávat, že produkty náročné na energii můžou ještě mírně zdražit, ale už pouze v jednotkách procent,“ říká Petr Vaněrka, generální ředitel PRO-DOMA, SE.

Ceny stavebních materiálů, jež se v březnu a dubnu letošního roku staly hlavními lídry zdražení, buď stagnují, nebo začaly postupně zlevňovat. Tempo zlevňování není ale tak rychlé, jaké bylo tempo zdražení, i tak došlo již k citelnému poklesu cen u železa a hutních druhovýrobků. Pomalu zlevňují i polystyreny a výrobky ze dřeva. Například loni touhle dobou nejprudčeji zdražovaly OSB desky a po velmi výrazném poklesu jejich výrobních cen dochází k opakovanému zlevnění – ceny OSB desek se oproti loňskému létu propadly o více než 50 %.

Ceny ostatních stavebních materiálů buď stagnují, nebo zdražují jen pozvolna, a sice v souvislosti s vysokou energetickou náročností jejich výroby.

„Výrobci vnímají jistý pokles poptávky ze strany koncového zákazníka. Přesto se stavební výroba za poslední měsíce nezastavila a ani výrazně nezbrzdila, materiál je nyní běžně dostupný. Několikaměsíční termíny dodání zůstávají u většiny zdicích materiálů a střešních krytin. I část tohoto sortimentu je ale již běžně k dostání,“ komentuje situaci na stavebním trhu Jan Mařinec, předseda představenstva PRO-DOMA, SE.

Kde se nejvíce zdražovalo? Negativní lídry zdražení představují železo, polystyren a zdivo. Železo dosáhlo svého maxima v březnu tohoto roku, přičemž ale zdražovalo intenzivně už v polovině toho loňského. Cena 15,- Kč za 1 kg se zvýšila do konce roku až na 25,- Kč za 1 kg. Po začátku války na Ukrajině (koncem února 2022) nastoupalo až na neuvěřitelných 56,- Kč/kg. V uplynulých dvou týdnech cena stavebního železa klesla až na hranici 30,- Kč za 1 kg.

Nejběžnější cihelný blok o tloušťce 30 cm meziročně zdražil o 80 %. Celkové zdražení zdivu dosáhlo 50% úrovně. Fasádní polystyreny (EPS) zdražily na více než dvojnásobek: z cca 850 Kč až přes 2000 Kč. PVC fólie zdražily o 40 %. Ostatní stavební materiál zdražil v průměru o cca 20 – 30 %.

A jak je to s dostupností zboží, jak dlouho se na něj čeká? „Dostupnost zboží se v průměru postupně zlepšuje. Zafungoval systém alokací a projevilo se předzásobení, takže některé firmy v tuto chvíli zpracovávají materiál nakoupený už před několika měsíci. Přes prázdniny se situace určitě nebude zhoršovat, ale na podzim se můžou u některých materiálů ještě objevit potíže,“ sděluje Josef Mařinec mladší, člen představenstva PRO-DOMA, SE.

Stavebniny se krátkodobě dostaly do situace, kdy určité zboží není rychle dostupné. Na vině není poptávka, ale poptávané množství zboží. Celkový objem zboží se ale nezměnil. Co se ale změnilo, to je chování dodavatelů a odběratelů. Jedni nestíhají vyrábět, druzí se chtějí předzásobit z obav ze zdražení a výpadků v dodávkách.

Jaká je příčina tohoto stavu? Na vině je panika na trhu. Firmy se snaží předzásobit v oprávněných obavách, že by zboží na stavbě v okamžiku potřeby neměly, a tím se vytváří další stupeň této krize. Ceny ale rostou nikoli kvůli panice, ale v důsledku zvýšených nákladů na energie, mzdy a dopravu.

Doprava se výrazně odráží na cenách a termínu dodávek. Cena kamionové dopravy vzrostla z 36/km Kč až na 50 Kč/km. Vzhledem ke stále vysokým cenám nafty lze v následujícím kvartálu očekávat zdražení dopravy o 5 až 10 %. Kromě ceny pohonných hmot ovlivňuje výslednou cenu dopravy i zdražení náhradních dílů včetně pneumatik. Pro české dopravce je situace již neúnosná, což dokládá fakt, že okolo 20 % dopravců buď skončilo, nebo omezilo provoz.

Jaký vývoj na trhu stavebnin se dá očekávat? „Lze očekávat mírný nárůst cen stavebních komodit, zejména u energeticky náročné výroby. Vývoj cen na trhu s energiemi, vyšší sazby hypoték a vysoká cena stavebních prací zapříčinily zastavení výstavby rodinných domů. Nyní se již pouze dokončují rozdělané zakázky, kdo nemusí, nestaví. Tato situace ovlivňuje i prodej bytů. Pokud na trh nevstoupí výrazný počet bytů od lidí, kteří nebudou zvládat splácet hypotéky, nedá se vzhledem k nákladům výstavby pokles cen nemovitostí očekávat. Kdo bude chtít v budoucnu stavět dům, bude se zaměřovat hlavně na kvalitnější a dražší materiály – zdivo, zateplení, okna, dveře a na energetickou soběstačnost domu,“ míní Petr Vaněrka.

  • Tisková zpráva ke stažení ZDE.