VE STÍNĚNÍ HRAJÍ DNES PRVNÍ HOUSLE ŽALUZIE

ZABRÁNIT PŘEHŘÁTÍ INTERIÉRU DOKÁŽÍ POLOHOVATELNÉ OTOČNÉ LAMELY

Představte si dům, byt či kancelář bez přirozeného světla. Jak nepříjemný pocit! Sluneční paprsky jsou pro nás v interiéru totiž zcela nezastupitelné. Jak si ale poradit v případě, že máme slunečního svitu v obytných prostorách nadbytek?

MOŽNOSTI A DŮVODY STÍNĚNÍ

Girlandy, markýzy, okenice, okenní mřížky, pelmety, rolety, slunolamy, záclony, závěsy a představují jednotlivé možnosti, kterými dnes stíníme naše obydlí nebo jeho součásti. Jako nejefektivnější se v současnosti jeví žaluzie, a to jak z hlediska stínivosti, tak z hlediska a designu. Používají se po celém světě a jsou nedílnou součástí našich oken a balkónových dveří. Tato stínicí technika zároveň funguje i jako bezpečnostní prvek, pomáhá totiž chránit soukromí.

HISTORIE A SOUČASNOST

První závěsy proti slunci se začaly používat ve starověkém Egyptě před pěti tisíci lety. V antickém Řecku a Římě závěsy doplnily pelmety (látkové ozdoby nad okny) a první okenice. Arabové vynalezli v 7. století ke stínění okenní mřížku (mašrábija), v Itálii a Francii se v 16. století k zastínění oken používaly dřevěné pevné a nesklopné horizontální přepážky, z nichž se postupně vyvinuly žaluzie.

Pojem žaluzie pochází z francouzštiny, slovo jalousie [žaluzí] znamená žárlivost a souvisí s hustými , které zabraňovaly nahlížení do vnitřku bytů.

Systém polohovatelných otočných lamel vymyslel počátkem 20. let 19. století Francouz Cochot. Němci kolem roku 1850 systém zdokonalili, propojili lamely pomocí šňůrek a pásků. Žaluzie se nejprve vyráběly ze dřeva, nyní jsou převážně z hliníku, plastu, bambusu nebo látky.

DRUHY ŽALUZIÍ A JEJICH OVLÁDÁNÍ

Žaluzie mají horizontální nebo vertikální polohu. Z hlediska jejich umístění je dělíme na interiérové a venkovní (předokenní, fasádní). Co se materiálu týče, vyrábějí se z kovu (hliník), plastu, látky (tzv. plisé žaluzie), dřeva a bambusu.

Vnitřní žaluzie se v případě špaletových nebo dělených oken instalují uvnitř oken, v případě plastových oken jsou umístěny zevnitř. Kvůli velmi lehkému materiálu jsou náchylné k poškození. Interiérové žaluzie ovládáme pomocí řetízků nebo prostřednictvím horních a spodních madel.

Venkovní žaluzie mají oproti těm interiérovým tu výhodu, že nedochází k průniku tepla do místnosti. U předokenních žaluzií bývá dnes již standardem jejich elektrické ovládání. Novinku představují tzv. solární žaluzie, které k automatickému ovládání nepotřebují energii ze sítě.

Na trhu je široká nabídka žaluzií, stačí si jen vybrat. nebo .

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, SE