Zajistit si dokonalý výhled při řízení vozu může dnes opravdu každý

Průzračně čistá skla jsou v zimě základním předpokladem bezpečné jízdy.

Od listopadu do března, tedy téměř polovinu roku, musí každý řidič dbát na zvýšenou péči o svůj vůz. Netýká se to jen pneumatik, baterie a stěračů, ale i provozních kapalin. V souvislosti se zabezpečení čistoty skel jde o nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů. Není totiž nic horšího, než když nemá řidič dokonalý výhled na vozovku před i za sebou.

Bezpečné řízení automobilu v zimním období, kdy musíme čelit mrazu, sněhu, dešti, mlhám a s nimi spojenou zhoršenou viditelností způsobené menším množstvím denního světla a nečistotami z okolo jedoucích vozidel, lze zajistit zejména pravidelným čištěním předního a zadního skla vašeho vozu.

Pamatujete ale i na to, že pouhá kvalitní kapalina v ostřikovačích sama o sobě dobrý výhled nezajistí. Abyste tohoto efektu dosáhli, musíte mít nejen plně funkční stěrače, ale i čistá okna zevnitř.

Co ostřikovací směsi obsahují?

Při výrobě zimních směsí do ostřikovačů se používá voda, čisticí příměsi a alkohol, který odstraňuje sníh, ledovou krustu a námrazu. Hojně se používá etanol a metanol, méně často pak etylenglykol či isopropanol.

Co se týká koncentrace alkoholu v ostřikovací směsi, platí zde přímá úměra: čím vyšší je podíl alkoholu, tím účinněji reaguje směs při nízkých teplotách. Směs s 30% příměsí alkoholu je vhodná do teplot do -20 °C. Proto si při koupi dejte pozor na bod tuhnutí směsi, který je uveden na obalu. Do zimních ostřikovacích směsí dále někteří výrobci přidávají různé vůně, které eliminují zápach alkoholu uvnitř vozu během používání stěračů. Některé ostřikovací směsi navíc obsahují i nanočástice, které mají trojí účinek: odpuzují vodu, působí proti mastnotě a eliminují námrazu.

Pozor na kvalitu

Zimní ostřikovací kapaliny se liší jak složením, cenou, tak kvalitou.

Levné směsi jsou založeny na bázi metanolu, který ničí gumu a plasty: narušuje strukturu pryžových těsnění, lišt stěračů a plastových krytů světel.

Ostřikovací směsi střední cenové úrovně často obsahují aceton. Toto silném rozpouštědlo však kromě rozpuštění nečistot dokáže poškodit lak auta.

Kvalitní zimní ostřikovací směsi jsou sice o něco dražší, ale nepoškozují ani gumové, plastové části vozu, ani jeho lak. Obvykle obsahují přírodní lihovou směs vyrobenou z destilované vody, lihu a ethylenglykolu.

Jak často dolívat a nakupovat ostřikovací směs?

Logická odpověď by zněla, že tehdy, když dojde. Má to ale velký háček. Nádrže na ostřikování se liší podle typu vozu. Obvykle se jejich objem pohybuje od 3 do 10 litrů. Tomu odpovídá i balení ostřikovacích směsí. Obecně platí, že čím větší balení nakoupíte, tím méně utratíte peněz v přepočtu na litr směsi. Pokud tedy nezvolíte výrobek značky PRO-DOMA, který vás i v malém balení překvapí příjemnou cenou.

Skvělý poměr cena – výkon – kvalita

Aby byly vaše jízdy autem pohodové, bezpečné, se skvělým výhledem na okolí, a abyste nakoupili kvalitu za přijatelnou cenu, doporučujeme pro váš vůz používat jako zimní nemrznoucí směs do ostřikovačů výrobek značky PRO-DOMA.

Parfémovaná nemrznoucí směs do ostřikovačů PRO-DOMA obsahuje povrchově aktivní látky, které zaručují snadné odstranění nečistot, odstranění námrazy a zabránění opětovnému zamrzání, čištění oken beze šmouh a vytvoření ochranného filmu.
Tato kapalina nenarušuje lak automobilů, plasty, pryže a polykarbonáty. Je kompatibilní a plně mísitelná se všemi ostatními zimními kapalinami do ostřikovačů vyrobených na lihové bázi.
Mrazuvzdornost této neředěné zimní ostřikovací směsi je -20 °C. K dostání v balení po 3 l.