Drobný, ale důležitý detail pro Vaši fóliovou střechu
18. červen 2018

Drobný, ale důležitý detail pro Vaši fóliovou střechu

Detail ukončení hydroizolačních fólií na okapnici nebo závětrné liště je u jednotlivých systémů (PVC-P, FPO…) velmi podobný, ale asi nejčastěji porušující montážní návody výrobců. Zaklínadlem, které při vytýkání špatně provedeného detailu realizační firmy často používají je ,,my už to tak děláme roky“. Ano, může to tak být a někde to možná doposud funguje. Je ale prokázáno, že tento detail velmi často praská a je místem zatékání. Proto sami výrobci přišli s provedením detailu, který řeší problém praskání krycí fólie v tomto detailu. A pokud si necháváte realizovat fóliovou střechu z PVC-P fólie (měkčeného PVC) nebo z FPO fólie (flexibilní polyolefín, dříve též TPO), měli byste asi ve svém vlastním zájmu trvat na dodržení montážního návodu výrobce. Nevěřili byste, kolik firem správný postup u všech detailů vůbec nezná.  Stejně tak je tento článek určen právě realizačním firmám, které se vzdělávat chtějí a zároveň nemají zájem řešit reklamace takových závad, které mít vůbec nemusí a mohou jim předejít správným prostupem. Jak to může dopadnout, vidíte zde:

2-copy-1.jpg

Detail oplechování atiky, zde jde dokonce o fólie EVA (Etylen-vinyl-acetát) a defekt je stejný, jako na následujících obrázcích měkčeného PVC.

1-copy-1.jpg

Detail okapnice na fólii z měkčeného PVC. Fólie je prasknutá jak z horní strany, tak na svislé části okapnice.

3.jpg

A oprava asfaltovým tmelem je asi jedna z nejhorších, jaké lze na PVC-P fólii provést. Měkčené PVC se s asfaltem ani například polystyrenem nemá nikdy dostat do přímého styku.

Jak tedy správně provádět detail na systémových pleších v detailech těchto střech, kde tyto plechy vystupují z hydroizolace a jsou viditelné? Jedná se o již výše zmiňované okapnice nebo závětrné lišty nebo hákové atikové plechy.

Je potřeba uvědomit si, jak má tento detail fungovat. Plechy mají jinou teplotní roztažnost než fólie na ně horkovzdušně natavená a to je potřeba ctít. Prostě plechy, které mají být správně položeny s malou mezerou 2-3 mm (podle doporučení výrobce, ale v každém případě nikdy se plechy nemají pokládat přes sebe!), se budou přibližovat a vzdalovat od sebe, i kdyby byly kotveny poměrně blízko okraje. Fólie na ně aplikovaná má úžasnou tažnost, klidně 40%, ale 40% ze 2 mm je méně než 1 mm. Takže pokud se plechy v zimním období smrští a překonají tuto vzdálenost, fólie může prasknout. To samé se může stát, když napojované plechy budou za silného větru vibrovat, každý ve svém rytmu. I to může vést k poškození překrývající fólie. Takže ideální je fólii nad spárou vůbec nenavařit a vynechat tady mezeru ne v řádu milimetrů, ale centimetrů. Nad spáru v těchto pleších patří v každém případě přířez detailové fólie, která je navařena právě s vynecháním několikacentimetrové mezery na spoj systémových plechů. Někteří výrobci si ale pojišťují to, že nenavařená mezera bude opravdu dostatečně široká tím, že předepisují přelepit mezeru papírovou páskou v šíři několika centimetrů, která prostě natavení neumožní a to je realizovatelné až mimo pásku (natavení v předepsané šíři sváru). Přířezem detailové fólie dojde vlastně ke spojení navazujících plechů a stane se z nich tím kompaktní vodotěsný kus. Na takto provedený detail už je možné provést bezpečné napojení hydroizolace z plochy bez obavy praskání nad spojem. Aby vše dobře fungovalo je také mít potřeba plechy dobře přikotvit, kotvení prvky by měly být v počtu 5 ks/m detailového prvku, tedy na 2 m oplechování by mělo být použito 10 ks adekvátních kotevních prvků.

Pro mnohé bude překvapením i to, že někteří výrobci toto opatření vyžadují i u skrytých detailových prvků, jako jsou kouty a rohy, ale pokud se nad tím zamyslíte, je to zcela logický požadavek, protože se zde fólie i plech chovají stejně. Zde se ale objevuje defektů poměrně málo, protože firmy při realizaci nemají potřebu na skryté prvky navařovat fólii tak dokonale a výsledkem je sice nechtěná, ale funkční dilatace nad spárou. I zde by vždy dilatace nad spojem vytvořena být měla!

Zde se můžete podívat na příslušný montážní postup z montážního návodu pro fólii Rhenofol CV:

obr1.png

Spoj skrytých systémových plechů, v tomto případě koutová lišta.

obr2.png

Ukončení na atice pomocí hákového atikového plechu ze systémového plechu potaženého PVC-P vrstvou.

1)      Systémový PVC plech

2)      Papírová samolepící dilatační páska šíře 50 mm

3)      Přířez Rhenofol C (detailová fólie bez vložky s vysokou tažností) šíře 150 mm

4)      Fólie Rhenofol CV – hydroizolace z plochy

 

Za Poradenské studio PRO-DOMA

Ing. Stanislav Nohavica
mob: +420 778 408 314
e-mail: stanislav.nohavica@pro-doma.cz

 

Fotogalerie

Týká se témat

Zeptejte se specialisty

Poptejte nás

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací