Interiérové barvy pro rok 2020: dominovat bude mořská modř
24. leden 2020

Podle bytových architektů se trend při používání pokojových barev výrazně mění směrem k tmavším a sytějším tónům

Jeden z největších světových výrobců barev, americká firma Sherwin-Williams, uspořádal koncem roku 2019 anketu, v níž oslovil 250 profesionálních interiérových designérů. Ti měli určit, jaké trendy v interiérových barvách očekávají v roce 2020.

 „Výsledky průzkumu ukazují, že design interiéru se vyvíjí novým směrem. Nejde jen o to, jak barvy vypadají v prostoru, ale také o to, jaký z nich máte pocit,“ vysvětluje Michal Sedláček, produktový manažer malířských barev společnosti PRO-DOMA. „Šedá je na ústupu a nahradí ji odstíny více působící na emoce – tmavší a sytější barvy, které nás běžně obklopují a zajišťují tak přirozený dojem útulnosti. Tím pádem z našich domovů nebudeme tolik utíkat, což je asi to, po čem vlastně toužíme," dodává Michal Sedláček.

TIP: Chystáte se vymalovat svépomocí? Nezapoměňte na kvalitní váleček.

interierove-barvy-do-obyvaku.jpg

Tmavá se stává novým synonymem pro neutrální odstín

Je zřejmé, že bílá, šedá a béžová interiérová barva na zeď tradičně patří do spektra neutrálních barev. V roce 2020 se k nim však podle ankety připojí i temnější tóny. 66 % dotázaných bytových architektů považuje černou barvu za neutrální, 44 % k neutrálním barvám řadí šalvějově zelenou a 42 % také tmavě modrou. Dokonce i červenavě růžová byla více než třetinou designérů považována za neutrální.

Barvy na zeď do interiéru se mění s generacemi

Dorůstá internetová generace (lidé narození v 90. letech), lze tedy očekávat příchod trendu světlejších barev. 26 % dotázaných designérů totiž potvrdilo, že mladší lidé častěji volí světlejší barvy na zeď do interiéru a vyžadují zářivě žluté a oranžové odstíny. Oproti nim mají starší generace stále v oblibě neutrální tóny, nejžádanějšími barvami jsou bílá a béžová. Jen malá část dospělých a starších  lidí preferuje odvážnější barvy do interiéru, jako jsou modrá nebo fialová. 

TIP: hledáte kvalitní bílý malířský nátěr za rozumnou cenu? Zkuste barvy značky PRO-DOMA

Béžová interiérová barva zažije hvězdný comeback

bezova-koupelna.jpg

V posledních několika letech byly na stěnách po celém světě největším hitem různé odstíny šedé. Podle kuloárů interiérového designu je však béžová připravena na svůj comeback. Mezi další trendy, které lze očekávat, patří hluboké syté tóny, jako je mořská modř a myslivecká zelená. Dále se v interiérech počítá s více prvky z přírodního dřeva, a to jak v nábytku, tak i dekorech, a s posunem k větší barevnosti.

Nové interiérové barvy se uplatní hlavně v koupelnách

Podle bytových architektů budou lidé nejčastěji zkoušet nové trendy v koupelnách. Třetina všech dotázaných vybrala nejmenší místnost v domě – koupelnu, zatímco 17 % si vybralo obývací pokoj, 15 % ložnici a pouhých 10 % jídelnu.

Využijte míchacích center v prodejnách PRO-DOMA

Při výběru pokojových barev do obýváku či kamkoliv jinam se samozřejmě nemusíte řídit nejnovějšími trendy. Nejdůležitější je, abyste se doma cítili příjemně. Správné barevné odstíny interiérových barev, přesně podle vašich představ, získáte v některém z mnoha míchacích center PRO-DOMA poblíž vašeho bydliště. Navíc můžete vybírat z širokého sortimentu výrobců, kteří nabízejí například omyvatelné barvy do interiéru nebo barvy vhodné pro alergiky.

 

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, SE

Týká se témat

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace