Jak roušky a respirátory chrání zdraví ve stavebnictví
26. únor 2020

Nedýchat prach

Ve světě plném počítačových virů a koronavirů je nutné se adekvátně chránit. Při práci ve stavebnictví to děláme každodenně, a sice formou různých ochranných pomůcek. O tom, jak si lidé chrání dýchací cesty při práci v rizikových stavebních provozech, se dozvíte v tomto článku.

Když se práší za kočárem

Dýchat čistý vzduch je právo každého člověka. Ochrana dýchacích cest při práci je proto naprostým základem. Ve stavebnictví je prach prakticky všudypřítomný. S prašností se setkáváme zejména při výkopových pracích, zdění, sekání, broušení, vrtání, řezání, míchání (přípravě směsí), úklidu (vysávání a zametání), škrábaní (při rekonstrukci), dopravě materiálu a malování.

Respirační ochrana

O tom, kdy je potřeba se před vdechováním prachu chránit, sice rozhodují předpisy a normy, ne vždy je však pracovníci dodržují, ačkoliv jsou vystaveni potencionálním zdravotním rizikům (astma, zápal plic, chronická obstrukční plicní nemoc – rozedma, plicní fibróza a rakovina). Povinnost používat ochranné dýchací prostředky ve stavebnictví přitom není tak přísná jako například v biologických, chemických, potravinářských nebo lékárenských provozech.

Nejčastěji se používají roušky

rouskaK ochraně dýchacích cest ve stavebnictví se nejvíce používají roušky a respirátory, v menším měřítku pak polomasky, celoobličejové masky, filtrační jednotky a kukly.

Pro jednoduchou ochranu dýchacího ústrojí se využívají prakticky řešené jednorázové roušky. Jednoduše se nasazují, neomezují člověka v činnosti a nezpůsobují nepříjemné otlaky. Pružné gumičky pevně zajišťují nasazení roušky přes ústa i nos, takže nesklouzává ani se neposouvá. Rouška nikterak neomezuje pohyb hlavou. Roušky se vyrábějí z polypropylenu, který je dostatečně odolný a vzdušný a přitom účinně zabraňuje vdechování drobných částic včetně vzduchem přenosných látek (virů).

Respirátory zaručují větší luxus a pohodu

Na rozdíl od roušek, které jsou pouhou ochrannou pomůckou, představuje respirátor dýchací přístroj. Jeho používání je v některých stavebních provozech povinností (např. při broušení sádrokartonů, vrtání a stříkání kovů).

Existují respirátory jednorázové a pro opakované použití. Dále se respirátory liší podle tvaru (skládané, mušlové, tvarované), funkce (prachové, třípanelové, biologické) a podle třídy filtrace (od FFP1 až po FFP3). Respirátory jsou pohodlnější než roušky díky velmi nízkému odporu při dýchání a díky tvarovanému nosnímu panelu, který umožňuje široké pole vidění. Respirátory jsou často opatřeny výdechovým ventilkem, nosní svorkou a praktickými úchyty. Vyrobeny jsou z polypropylenu, polyesteru, textilie a gumy. 

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, SE

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace