Když obklady a dlažby drží, jak mají
25. únor 2020

Vyznáte se v lepidlech?

Chystáte se obkládat koupelnu nebo položit novou dlažbu a netušíte, jaké lepidlo při instalaci použít? Poradíme vám. Zároveň vysvětlíme pojmy, jako jsou nastavitelnost, přídržnost, otevřená doba a další.

Obklad versus dlažba

Patrně víte, jaký je rozdíl mezi obkladačkou a dlaždičkou. Obkladačky používáme pro svislou pokládku na stěny, o dlaždičkách (dlaždicích, dlažbě) mluvíme v případě vodorovné pokládky na podlahu. Dlaždičky se mohou lepit na i stěny. Naopak obkladačky se na podlahu lepit nemají.

Normy a skupiny

Problematiku obkladových prvků řeší normy ČSN EN 12004-1 a ČSN EN 12004-2. V případě lepidel na obklady a dlažby rozdělují tyto produkty do třech skupin, a to na lepidla cementová (C), disperzní (D) a lepidla na bázi reakčních pryskyřic (R). Každý druh lepidla se může vyskytovat v různé třídě. Tři základní třídy se dále dělí takto:

1 – standardní lepidlo,
2 – zlepšené lepidlo (splňuje požadavky na doplňkové vlastnosti),
F – rychle tvrdnoucí lepidlo,
T – lepidlo se sníženým skluzem,
E – lepidlo s prodlouženou dobou zavadnutí,
S – deformace.

lepidlo

Základní termíny a pojmy

Určitě jste se již setkali s pojmy jako skladovatelnost, doba zrání, doba zpracovatelnosti, otevřená doba, skluz, zavadnutí aj. Co přesně znamenají?

  1. Skladovatelnost je doba skladování za stanovených podmínek, během níž se předpokládá, že lepidlo si uchová své zpracovatelské vlastnosti.
  2. Doba zrání označuje interval mezi namícháním lepidla a časem, kdy je připraveno k použití.
  3. Doba zpracovatelnosti představuje nejdelší časový interval, během kterého se může lepidlo po namíchání používat.
  4. Otevřená doba je nejdelší časový interval po nanesení (natažení) lepidla, ve kterém mohou být obkladové prvky usazeny a splňují přitom požadavek na tahovou přídržnost.
  5. Nastavitelnost značí nejdelší časový interval, ve kterém je možné změnit polohu obkladového prvku usazeného v lepidle bez závažné ztráty přídržnosti.
  6. Přídržnost je největší síla na jednotku plochy, kterou lze měřit smykovou nebo tahovou zkouškou.

Cementová lepidla

Doba skladovatelnosti se pohybuje od 6 do 12 měsíců od data výroby. Podmínkou pro správné skladování je umístění v suchém prostředí a v nepoškozených obalech. Objeví-li se v lepidle po rozdělání nebo při míchání hrudky, doporučuje se lepidlo dále nezpracovávat.

Disperzní lepidla a lepidla z reaktivních pryskyřic

obklad

Doba skladovatelnosti se pohybuje většinou okolo 12 měsíců.  Pro skladování platí totéž jako pro lepidla cementová – suché prostředí a nepoškozené obaly – s důrazem na ochranu před mrazem nebo naopak před vysokými teplotami.

Konkrétní použití lepidel

Aplikovat vhodná lepidla na obklady a dlažby lze např. při lepení standardních a velkoformátových keramických obkladů, dlažeb, slinutých dlažeb a betonových desek (nasákavých i nenasákavých), skleněných obkladů a mozaik, keramických prvků na fasády a sokly, dlažby na dlažbu, kladení a usazování přírodních kamenů, na balkónech, lodžiích, teras, garáží, dílen, kuchyní, sprch, saun, bazénů a jinde.

Informační zdroj: www.cech-obkladacu.cz

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, SE

 

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace