Maltové směsi zedníky těší
2. březen 2020

Vnímáte rozdíl mezi betonem a cementovou maltou?

Malta má historii i budoucnost

Malta je kašovitá směs složená z hašeného vápna, vody a písku. Používá se ve stavebnictví jako spojovací materiál, který při reakci se vzduchem (respektive oxidem uhličitým) tuhne. Klasickou maltou byly postaveny všechny středověké kamenné a cihlové stavby, jejich trvanlivost spočívala v kvalitě hašeného vápna.

Doby nedávno minulé, kdy jsme si na stavbách sami hasili vápno a připravovali z něj maltu, jsou již dávno pryč. Technologie pokročila a trh dnes v této oblasti nabízí neuvěřitelně široký sortiment maltových směsí.

Není malta jako malta

Stavební boom na konci 19. století s sebou přinesl i vylepšení malty, a to v podobě příměsi cementu. Vznikla tak vápenno-cementová malta, která měla oproti té klasické sice lepší mechanické vlastnosti, ale nebyla tak prodyšná. Ještě tvrdší a nerozpustná byla pak cementová malta. Jak se tato malta ale tedy liší od betonu?

malta

Rozdíl mezi betonem a cementovou maltou

Beton obsahuje čtyři komponentycement, písek, vodu, plniva (oblázky, štěrk nebo drcený kámen). Cementová malta se oproti betonu skládá jen ze tří složekz cementu, písku a vody. Beton se používá na stavbu středních a velkých částí nosných konstrukcí (vylévání armatur betonem). Cementové malty se používají k plnění spár ve stavebních prvcích a k povrchovým úpravám. Pokud jste si někdy doma připravovali „beton“ v míchačce sami (směs písku, cementu a vody), tak vězte, že jste s velkou pravděpodobností vytvořili cementovou maltu.

Druhy a použití maltových směsí

beton

Pod pojem maltové směsi výrobci dnes řadí širokou škálu výrobků, jako jsou lepicí a stěrkovací tmely, lepidla na obklady a dlažby, spárovací malty a hmoty, těsnicí malty, vyrovnávací stěrky, sanační malty, maltové směsi pro omítky a vlhká zdiva, směsi pro pohledové opravy betonu, hydroizolační stěrky, tekuté hydroizolační fólie, krystalizační nátěry, expanzní zálivky, betonové potěry, jádrové a vápenné omítky aj.

Maltové směsi se používají jako spojovací materiál a jako příprava před závěrečnými pracemi (vyrovnání povrchu při podlahách a omítkách). Jejich výhodou je přímá a snadná aplikovatelnost, což šetří zedníkům spoustu času při přípravě a realizaci staveb.

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, CE

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace