Připravte se na stavbu dětského pískoviště už teď
10. únor 2020

Udělejte svým dětem radost a od jara si hrajte

Dětské pískoviště. Stavba báboviček, hradů a hloubení tunelů. Ideální místo k rodinným radostem. Máte-li malé děti a alespoň malou zahrádku, poradíme vám, jak si takovou malou herní oázu svépomocí snadno a rychle v průběhu jara vybudovat.

Kdo staví, hraje si a nezlobí

Nadpis platí i pro táty. Občasné kutilství člověka povznáší a zvyšuje mu sebevědomí, pokud se tedy dílo podaří. Postavit dětem malé pískoviště ale zvládne opravdu každý. Sdílená rodinná radost a špetka mužské ješitnosti a pýchy při pohledu na vlastnoručně zhotovené pískoviště, spokojené děti a další členy domácnosti za to jistě stojí.

Umístění a velikost

piskovistePískoviště byste určitě měli situovat do závětrné části zahrady a na místo, kde nebude vadit roznášení písku např. na terasu či na udržovaný trávník. Vhodné je vyvýšené místo kvůli odtékání srážek a prostor, na nějž budete mít jako rodiče dobrý dohled. Dále byste měli zvážit, zda na dané místo nebude v průběhu dne „pražit“ neustále slunce a zda existuje pro ochranu před ním přirozený stín, abyste nemuseli pískoviště zastiňovat slunečníkem nebo pergolou.

Pamatujte, že v případě pískoviště platí pohádkové „přiměřeně“: na příliš malý prostor se nevejde více dětí, které preferují hraní si ve větším počtu, přehnaně velké pískoviště zase působí na menších zahradách jako pěst na oko. Ideální půdorysem pro pískoviště je čtverec o velikosti hrany 2 m. Hloubka pískoviště se má pohybovat okolo 15 cm.

Stavební materiál a pracovní postup

K vybudování základů dětského pískoviště budeme potřebovat krumpáč, rýč a lopatu, jejichž pomocí vyhloubíme jámu o velikosti 2 × 2 m a hloubce 15 cm. Poté do vyhloubeniny vsypeme asi 5 centimetrovou vrstvu písku. Po obvodu do ní pak postupně umístíme ve dvou vrstvách 4 dřevěné trámky a spojíme je pomocí železných spon (v rozích) a vrutů (v celé délce po 50 cm).

Ještě před montáží se přesvědčte, že trámy svírají pravý úhel a že jsou ve vodorovné poloze. Té dosáhneme drobnými poklepy kladivem nebo gumovou palicí a pomocí vodováhy.

Na dno pískoviště umístíme geotextilii, která zabrání růstu plevele a zároveň umožní odtok vody. Geotextilie by měla přesahovat i vrstvu trámů. Poté aplikujeme poslední vrstvu trámů, které připevníme vruty do jiných míst, než do jakých jsme vrtali ve druhé vrstvě trámů. Přesahující geotextilii odstřihneme u paty pískoviště a horní trámy natřeme barvou nebo lakem a necháme zaschnout.

Použijte vyčištěný písek a nezapomeňte na hygienu

piskovisteNyní již zbývá jen naplnit pískoviště pískem. Pamatujte, že obyčejný písek není určen pro dětská pískoviště. Použijte proto vyčištěný písek. Nikdy nevyplňujte pískoviště až po okraj. Na pískoviště o rozměrech 2 × 2 × 0,15 m postačí 0,5 m3 písku.

Pískoviště byste měli z hygienických důvodů mít permanentně zakryté roštem nebo alespoň plachtou. Psi, kočky a další zvířata totiž považují odkrytý písek za ideální místo k vyprazdňování, což představuje velké riziko nákazy vašich dětí např. toxoplazmózou.

 

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, SE

Týká se témat

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace