Půdní schody nabízejí řadu variant
9. březen 2020

Jak se dostat na půdu 

pudni_schodyPůdní schody slouží k jednoduchému výlezu na půdu nebo do nepochozího podkroví. Zpravidla obsahují zateplené víko (poklop) a integrovaný žebřík. Ten může být ze dřeva nebo železa a může se buď rozkládat, stahovat či vysouvat. Výhodou půdních schodů je rychlá a snadná montáž. Půdní schody vyžadují jen velmi málo prostoru a po složení jsou schovány ve stropní konstrukci.

Bezpečí a žádné tepelné ztráty

Půdní schody nové generace poskytují uživatelský komfort. Umožňují totiž rychlý, bezpečný a snadný přístup do neobývaného podkroví, a to bez nutnosti stavby nákladného a prostorově náročného schodiště. Zároveň splňují všechny technické a bezpečnostní požadavky. Díky precizní tepelné izolaci nedochází ani k výrazným tepelným ztrátám. Všechny typy půdních schodů mohou být upraveny jako protipožární, pokud mají ohnivzdorný poklop a speciální systém těsnění.

Druhy půdních schodů

Existují čtyři druhů půdních schodů: skládací (rozkládací), stahovací, výsuvné a mlynářské. Točité (vřetenovité) schody zde nebereme v úvahu, protože jejich využití pro přístup na půdu není časté, a to zejména kvůli obtížné manipulaci s břemeny během chůze.

  1. Skládací půdní schody jsou ideálním řešením pro případ, kdy není prostor pro stavění klasických schodů. Obvykle jsou vyrobeny ze dřeva nebo kovu. Díky své konstrukci jsou vhodnou volbou do novostaveb a nízkoenergetických domů. Jsou vybaveny různými systémy těsnění a termoizolačních parametrů, což chrání před ochlazováním obytných prostor.
  2. Stahovací schody se vyrábějí z oceli nebo hliníku. Víko je jednoduché (dřevotříska) nebo sendvičové (dřevěný rám vyplněný izolačními materiály). Stahovací konstrukce umožňuje složit žebřík na malé rozměry, a proto lze schody umístit i do velmi malých půdních otvorů.
  3. Výsuvné schody na půdu se instalují tam, kde není možné kvůli menšímu prostoru namontovat skládací půdní schody, jsou alternativou ke schodům stahovacím. Speciální mechanizmus výsuvných schodů umožňuje posunovat dva díly přes sebe. Delší díl je sesouvaný dolů a vytváří stabilní žebřík. Při skládání schodů je delší díl přesouvaný nahoru a schovávaný na půdě.
  4. Mlynářské schody jsou vyráběny ze dřeva. Mají dvě robustní bočnice, relativně široké schodnice, pohodlnou výšku nášlapů a jsou opatřeny zábradlím. Oproti třem výše uvedeným typům schodišť se nedají složit. Používají se pro přístup do obytného podkroví nebo tehdy, chodíme-li velmi často na půdu.

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, SE

Týká se témat

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace