Sádrokartonáři mají nyní napilno
20. leden 2020

Zima je ideálním obdobím pro suchou výstavbu a rekonstrukci interiéru

Sádrokartonové desky neboli sádrokartony (anglicky plasterboard, německy Gipsplatte) jsou základním materiálem pro rychlou a suchou výstavbu interiéru. Uplatňují se všude na světě, a to jak u novostaveb, přístaveb, vestaveb, tak při rekonstrukcích a drobných opravách. Ze sádrokartonu se stavějí zejména příčky, podhledy, obkládají se jimi stěny a tvoří podkrovní konstrukce.

Co jste o sádrokartonu možná nevěděli

sadrokartonSádrokarton vznikl v USA, v roce 1894 si ho nechal patentovat connecticutský podnikatel a vynálezce Augustine Sackett. Z Ameriky se sádrokarton dostal do Evropy kolem roku 1930.

Nejdříve se používal v Německu jako protipožární obklad, od 60. let 20. století se pak díky technologickému vylepšení a snadné stavební realizaci prosadil po celé západní Evropě.

V ČR se výrazně prosadil až po sametové revoluci. Od této doby jeho oblíbenost a rozšířenost v našem stavebnictví neustále roste.

Není sádrokarton jako sádrokarton

sadrokartonSádrokartonové desky splňují přísné požadavky na pevnost a rozměrovou stálost a navíc se vyznačují nízkou hmotností. Díky tomu mají ve stavebnictví široké použití.

V nabídce výrobců, mezi něž se řadí např.  Rigips, Knauf, Siniat, Norgips, Fermacell, Danogips či Lafarge, najdete základní bílé sádrokartony o různé tloušťce a velikosti, dále pak sádrokartony protipožární (červené), impregnované (zelené, do koupelen) a akustické (modré). Rozmanité je i příslušenství, jako jsou profily, parozábrany, penetrace, lepidla, tmely, pásky a těsnění.

Velkou výhodou sádrokartonových celků je dlouhá životnost a snadná opravitelnost. Sádrokarton má navíc dobré i akustické a tepelně-izolační vlastnosti.

PRO-DOMA a výhodné ceny

PRO-DOMA, nejširší síť stavebnin v ČR, nabízí veškeré sádrokartonové a cementotřískové prvky od spolehlivých a prověřených firem. Sádrokartonové výrobky splňují veškeré parametry kladené na skutečně funkční systémy. Pokud chcete pro svoji stavbu nebo rekonstrukci to nejlepší, s důvěrou se na nás obraťte. Kontaktujte nás nebo využijte našeho poptávkového formuláře.

 

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, SE

sadrokarton

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace