STŘECHU MUSÍTE PŘITÍŽIT DOSTATEČNĚ
21. listopad 2019

STŘECHU MUSÍTE PŘITÍŽIT DOSTATEČNĚ

Zelená plochá střecha je záležitostí nejen estetickou, ale i ekologickou, protože pomáhá zadržování vody v krajině. Realizovat ji můžete formou tzv. přitížené střechy. Při realizaci tohoto typu střechy se však spotřebuje na její zatížení poměrně velké množství materiálu.

Tepelná izolace by měla být u přitěžované střechy pod hydroizolací nalepena k podkladu vhodným lepidlem. V případě defektu hydroizolace se perforace nebo její špatně provedený spoj těžko a namáhavě hledá.

Oblíbený kačírek

spatne-provedene-pritizeni.jpg

Za výhodu přitěžovaných střech lze považovat estetickou hodnotu, pokud je použit například kačírek nebo trávník. Dále není nutné perforovat parozábranu mechanickými kotvami (šrouby či nýty). Na hydroizolaci se též u přetížené střechy nedostane UV záření ze slunce, čemuž dříve těžko odolávaly zejména asfaltové pásy. Nyní již většina materiálů UV záření odolává.

Nevýhodou je, že separační textilie a samo přitížení (kačírek, zemina, dlaždice) zadržují a zdržují odvod srážek, což vytváří ideální podmínky k růstu mikroorganismů, které zkracují životnost hydroizolačních materiálů.

Množství přitížení a kvalita fólie rozhodují

Při realizaci přitěžovaných střech se obvykle jako přitížení používá kačírek tloušťky 50 mm. Jeho spotřeba činí při 50 mm tloušťce násypu okolo 80 kg/m2. Při jeho rozprostření je potřeba respektovat jednotlivé střešní zóny, protože největší sání je v rozích střechy, nejnižší ve vnitřní ploše střechy. Tloušťka zásypu v exponovaných rozích by měla být někdy skoro až dvojnásobná. Toto by měl však stanovit výpočtem statik, a to jak u novostaveb, tak zejména u rekonstrukcí.

Problémy mohou nastat při nedostatečném přitížení a při nevhodné volbě hydroizolační fólie. Střecha je totiž namáhána teplotními výkyvy a časem může docházet ke smršťování fólie, čímž dojde k vytržení kotevních prvků. Pokud nejsou dokonale ukotveny obvodové lišty, ale stabilizace střechy je díky dobrému přitížení dostatečná, nic se nestane.

Statik nade vše

nedostatecne-pritizeni.jpg

Pokud se rozhodnete pro přitíženou střechu, spolupracujte se statikem. Ten by měl navrhnout dostatečně hmotné přitížení pro každou oblast střechy přímo pro daný region, sílu větru v regionu a situaci v terénu. Pokud je přitížení na sání větru dostatečné, mělo by to stačit i na stabilizaci střešní fólie proti smrštění.

 

 

Galerie fotografií

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace