Střešní okno pouští do domu slunce, teplo  a dobrou náladu
14. leden 2020

Oko – do duše okno. Střešní okno – světlo a pohoda v podkroví

Lidé se v zásadě dělí na tři skupiny: včasné inovátory, valnou většinu a nevěřící konzervativní Tomáše. Platí to i v případě střešních oken. Sázce na jistotu v podobě kompaktní střechy konkuruje touha po sluncem prosvícených podkrovních prostorech, kam dopadá ničím nestíněné světlo.

Tři důvody, proč mít střešní okna

stresni_oknoPrakticky každé nově konstruované podkrovní prostory jsou osazeny střešními okny. Má to několik logických důvodů. Přirozené sluneční světlo, které žádná žárovka nebo umělý zdroj nahradit neumí, má prokazatelný pozitivní vliv na zdraví a psychickou pohodu člověka.

Dalším důvodem je i energetická úspora a cirkulující vzduch. Ačkoliv je to překvapivé, díky pasivním solárním ziskům můžete v topné sezoně dokonce ušetřit. Ani v létě se nemusíte bát přehřívání, jestliže střešní okna opatříte venkovními roletami nebo alespoň vnitřními žaluziemi. Co se větrání týká, také nemusíte mít obavy, u střešních oken ho zajišťuje ventilační klapka. Poslední důvod je estetický. Romantický výhled do okolní přírody nebo intravilánu ocení většina z nás.

Pro aplikaci střešních oken do stávající střechy se rozhoduje stále více lidí, kteří podkrovní prostory pouze rekonstruují.

Výhody a nevýhody střešních oken

Díky moderním okenním rámům, sklům a izolacím lze zodpovědně tvrdit, že v případě osvědčených a renomovaných výrobců výhody převažují – viz výše.

Potíže se zatékáním, rosením a plísněmi nastávají za mrazů, deště a letních veder zejména tehdy, když si pořídíte výrobek špatné kvality a bez certifikovaných standardizovaných doplňků, jako jsou např. rolety nebo žaluzie, a nesvěříte montáž okna specialistům.

Jako velká nevýhoda se jeví bezpečnost spojená s přítomností malých a dospívajících dětí (lze tomu předcházet zamykacími systémy) nebo potenciální rozbití skla, což ale platí i oken obyčejných.  

Druhy, typy střešních oken a možnosti jejich ovládání

Střešní ona se vyrábějí jak ze dřeva, tak z plastu. Dřevěná střešní okna jsou sice oblíbenější, plastová však nepotřebují žádnou údržbu a jsou vysoce voděodolná.

O tom, jaké ovládání a typ střešních oken si vyberete, rozhoduje do značné míry rozměr místnosti, výška nadezdívky a úhel sklonu střechy. Jestli chcete pod okno umístit nábytek, volte okna s horním ovládáním. Pokud budou okna umístěna výše, doporučujeme si vybrat střešní okna s klikou umístěnou ve spodní části okna.

stresni_oknoExistují tři typy střešních oken: kyvná, výklopná a výklopně-kyvná. Kyvná okna jsou nejvíce využívaným typem všude ve světě, též u nás. Otevírají se pouze tzv. kyvně neboli otočně. Výklopná okna (max. úhel otevření činí 45°) se otevírají směrem ven a při výhledu vám vůbec nepřekážejí. Výklopně-kyvná střešní okna spojují možnosti a výhody obou předchozích typů oken.

 

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, SE

Týká se témat

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace