Trendy v omítkách

Budeme-li se bavit o omítce jako o konečné povrchové úpravě fasády, tak vývoj v této oblasti je velmi dynamický, ať už jde o technickou nebo estetickou stránku. V současnosti se vývoj soustředí na nejčastěji používané tzv. tenkovrstvé pastovité omítky, které jsou vhodné zejména jako povrchová úprava zateplovacích systémů. Každý chce krásnou a čistou fasádu s minimálními požadavky na údržbu. Proto musí moderní omítky spojovat mnoho různých požadovaných vlastností do jednoho celku, který odpovídá nárokům současné doby, především šetřit čas a peníze, být ohleduplný k životnímu prostředí a ještě k tomu dobře vypadat. Nejkvalitnější omítky tyto nároky uspokojí. Rychlou a snadnou aplikací bez nutnosti přetírání šetří čas, samočistitelností a rezistencí vůči řasám šetří peníze díky delším intervalům údržby, pokud jsou vůbec nutné. Životní prostředí chrání tím, že neobsahují látky, které nepříznivě působí na okolí, a k tomu ještě dobře vypadají.

Vzhled těchto omítek může být také velmi pestrý. Vedle tradičních zrnitých a rýhovaných textur se čí dál více objevují omítky, které dokáží věrně imitovat povrch přírodních materiálů jako je dřevo, pískovec, žula nebo keramické obkladové pásky. Velkou výhodou je, že povrch fasády je tvořený lehkým homogenním materiálem.

V daleko menší míře než dříve se používají tradiční minerální omítky, jak tenkovrstvé, které se po vyzrání přetírají tak i silnovrstvé tzv. břizolity, které jsou již probarvené.

Jakou vybrat omítku?

Donedávna nebylo snadné nalézt nejvhodnější řešení. Omítky byly dělené podle materiálové báze, ze které se vyrábějí a od toho se také odvíjeli jejich vlastnosti. Akrylátová omítka je probarvitelná v mnoha odstínech, jednoduchá na zpracování, ale nejméně prodyšná a náchylná k tvorbě řas, naproti tomu silikátová omítka je velmi prodyšná, ale náročnější na zpracování, klimatické podmínky při provádění a nelze probarvit v sytých odstínech. Silikonová omítka je prodyšnější, jednoduše zpracovatelná, samočistící, ovšem její povrch je také náchylný k porůstání řasami, které vytváří nevzhledný zelený povlak na povrchu. Velmi důležitý je také tepelně technický návrh obvodové stěny, kde je součástí i omítka, která musí vykazovat požadované parametry, zejména paropropustnost.

Dnes je situace o mnoho jednodušší. Moderní omítky v sobě promítají nejnovější poznatky a nelze je již dělit podle materiálové báze. Například omítka weber.pas aquaBalance je nejnovějším zástupcem moderních omítek, samočistící, prodyšná, jednoduše zpracovatelná, která dokáže regulovat vlhkost na svém povrchu, proto přirozeně odolává růstu řas. Dalším zástupcem je omítka weber.pas extraClean s umocněným samočistícím efektem, která je určená především do oblastí s vysokou prašností, např. do center měst. Omítka weber.pas topDry je hydrofilní omítka, která velmi rychle schne.

O řasách na fasádách mluvíte často, jak to s nimi je?

Řasy na fasádě jsou především estetický problém a následná náprava do původního stavu je finančně velmi náročná. Toto téma je aktuální díky hlavně u zateplováných fasád, kdy vnější povrch omítky již není zahříván teplem pronikajícím skrz stěnu. Proto na omítce za určitých podmínek kondenzuje vzdušná vlhkost. A pravidelně dodávaná kapalná voda je základním předpokladem pro šíření a růst řas a plísní na fasádách. Zvláště jim svědčí teplé letní měsíce a mírné, deštivé zimy. Většina výrobců proto sází na hydrofobní povrchové úpravy. Studie však dokládají, že vlhkost a kondenzační voda se právě na hydrofobních omítkách drží dlouho a nebezpečí napadení řasami se tím zvyšuje. Aby bylo možné problém dostat pod kontrolu, musí tyto omítky obsahovat biocidní přísady. Jedná se o zdánlivě funkční kompromis, protože biocidy mikroorganismy ničí. Problém je však v tom, že pouze v prvních měsících či letech.

Už po relativně krátké době se začnou vymývat deštěm a jejich ochranná funkce se ztrácí a ukládají se v podzemních vodách, kde už nechrání, ale škodí. Každý rok se tímto způsobem do vodního oběhu dostávají tuny škodlivých chemikálií. Proto přísluší zvláštní význam volbě povrchu fasády. Povrch omítky weber.pas aquaBalance dokáže regulovat vlhkost. Po zvlhčení deštěm nebo rosou se znatelně rychleji vysouší, protože několikanásobně zvětšuje aktivní odpařovací plochu každé kapky vody­. Nejjemnější kapilární póry navíc na přechodnou dobu přijímají přebytečnou vlhkost a při klesající vlhkosti­ ji ihned vrací zpátky do atmosféry. Vlhkostní režim fasády se udržuje v přirozené rovnováze, takže řasy a plísně zde nenaleznou živnou půdu a fasáda si po dlouhou dobu zachovává hezký vzhled.

Progresivní technologie omítek weber.pas aquaBalanceweber.pas topDry se bez biocidů obejde proto je také šetrná k životnímu prostředí.

To bude jistě drahá záležitost?

Mohlo by se zdát, ale není tomu tak. Odhaduji, že oproti standardní silikonové omítce může jít o příplatek maximálně 2000 Kč na rodinný dům. Což je v porovnání s náklady na čištění a častější údržbu fasády velmi výhodné.

Týká se témat

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace