Ve stínění hrají dnes první housle žaluzie
17. únor 2020

Zabránit přehřátí interiéru dokáží polohovatelné otočné lamely

Představte si dům, byt či kancelář bez přirozeného světla. Jak nepříjemný pocit! Sluneční paprsky jsou pro nás v interiéru totiž zcela nezastupitelné. Jak si ale poradit v případě, že máme slunečního svitu v obytných prostorách nadbytek?

Možnosti a důvody stínění

Girlandy, markýzy, okenice, okenní mřížky, pelmety, rolety, slunolamy, záclony, závěsy a žaluzie představují jednotlivé možnosti, kterými dnes stíníme naše obydlí nebo jeho součásti. Jako nejefektivnější se v současnosti jeví žaluzie, a to jak z hlediska stínivosti, tak z hlediska tepelné izolace a designu. Používají se po celém světě a jsou nedílnou součástí našich oken a balkónových dveří. Tato stínicí technika zároveň funguje i jako bezpečnostní prvek, pomáhá totiž chránit soukromí.

Historie a současnost

První závěsy proti slunci se začaly používat ve starověkém Egyptě před pěti tisíci lety. V antickém Řecku a Římě závěsy doplnily pelmety (látkové ozdoby nad okny) a první okenice. Arabové vynalezli v 7. století ke stínění okenní mřížku (mašrábija), v Itálii a Francii se v 16. století k zastínění oken používaly dřevěné pevné a nesklopné horizontální přepážky, z nichž se postupně vyvinuly žaluzie.

zaluzie

Pojem žaluzie pochází z francouzštiny, slovo jalousie [žaluzí] znamená žárlivost a souvisí s hustými okenními mřížemi, které zabraňovaly nahlížení do vnitřku bytů.

Systém polohovatelných otočných lamel vymyslel počátkem 20. let 19. století Francouz Cochot. Němci kolem roku 1850 systém zdokonalili, propojili lamely pomocí šňůrek a pásků. Žaluzie se nejprve vyráběly ze dřeva, nyní jsou převážně z hliníku, plastu, bambusu nebo látky.

Druhy žaluzií a jejich ovládání

Žaluzie mají horizontální nebo vertikální polohu. Z hlediska jejich umístění je dělíme na interiérové a venkovní (předokenní, fasádní). Co se materiálu týče, vyrábějí se z kovu (hliník), plastu, látky (tzv. plisé žaluzie), dřeva a bambusu.

Vnitřní žaluzie se v případě špaletových nebo dělených oken instalují uvnitř oken, v případě plastových oken jsou umístěny na okna zevnitř. Kvůli velmi lehkému materiálu jsou náchylné k poškození. Interiérové žaluzie ovládáme pomocí řetízků nebo prostřednictvím horních a spodních madel.

Venkovní žaluzie mají oproti těm interiérovým tu výhodu, že nedochází k průniku tepla do místnosti. U předokenních žaluzií bývá dnes již standardem jejich elektrické ovládání. Novinku představují tzv. solární žaluzie, které k automatickému ovládání nepotřebují energii ze sítě.

Na trhu je široká nabídka žaluzií, stačí si jen vybrat. Využijte našeho poptávkového formuláře nebo se poraďte s našimi odborníky.

 

Mgr. Luděk Svoboda, PRO-DOMA, SE

Týká se témat

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace