VRSTVY ŠIKMÝCH STŘECH
15. leden 2019

VRSTVY ŠIKMÝCH STŘECH

V tomto článku definuji základní pojmy používané v pojmenování vrstev při realizaci šikmých střech. Smyslem tohoto výčtu je předejít záměně klíčových pojmů a s nimi spojenými materiály.

Šikmá střecha je střecha se sklonem od 5° do 45°, většinou dvouplášťová. V jejich konstrukci se nachází větraná vzduchová mezera pod krytinou. Tříplášťová střecha má tyto mezery dvě. Pod krytinou a pod pojistnou izolací.

S pojmenováním jednotlivých vrstev začneme od interiéru, půjde o příklad dvouplášťové střechy s obytným podkrovím.

Od podhledů k difuzní fólii

V podhledové konstrukci se většinou jedná o sádrokarton nebo palubky. V dutině tvořená nosnou konstrukcí roštu pro podhledovou konstrukci vedeme kabeláž elektroinstalace. Problémem bývá perforace parozábrany.

Parozábrana zabraňuje masivní kondenzaci vlhkosti z interiéru do tepelné izolace. Někdy se setkáváme i s pojmem parobrzda.

Tepelná izolace je umístěna pod krokvemi a mezi krokvemi. V tepelné izolaci by měl být přítomen tzv. rosný bod. Úkolem parozábrany je zabránit pronikání vodních par až k tomuto místu v tepelné izolaci.

Dřevěné bednění slouží k zavětrování krovů a tvoří velmi dobrý podklad pro vytvoření vysoce funkční pojistné izolace.

Doplňková hydroizolační vrstva (difuzní fólie, pojistná hydroizolace) chrání konstrukci a tepelnou izolaci proti kondenzátu, vodě nebo sněhu, které proniknou přes krytinu nebo větrací otvory.

Skladba těsně pod krytinou

Větraná mezera je tvořena kontralatěmi kotvenými do nosných prvků krovu. Odvádí vlhkost, která přece jen parozábranou pronikla a kondenzát vzdušné vlhkosti, který vzniknul na krytině.

Laťování nebo bednění představuje nosnou konstrukci pod krytinou. Dnes se používá bednění 25 - 32 mm silné, laťování pak 40/60 mm (výška/šířka). Pro větší rozteče podpor si výrobci krytin stanovují v některých případech dimenzi latí sami.

Střešní krytina tvoří první linii ochrany domu proti povětrnosti. Druhů a výrobců je bezpočet, orientovat se v široké nabídce je nesnadné a je dobré se obrátit na odborníka.

 

GALERIE FOTOGRAFIÍ

Týká se témat

Zeptejte se specialisty

Objednejte zde

Upozornění: Věnujte prosím pozornost upravené sekci Ochrana osobních údajů.
Více informací
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace